Strona główna :: Dodaj do ulubionych :: Ustaw jako stronę startową :: Archiwum
      Menu główne

      Bike Club

      Odznaki kolarskie

      Panel użytkownika

Login:
Hasło:

Aby uzyskać login i hasło skontaktuj się z administratorem serwisu

      Zlot przodowników

      Centralny zlot TK

      Pielgrzymka rower.
      VIII Zlot Gwiaździsty do Kutna "Szlakami Walk nad Bzurą"
     W minioną sobotę 26 września odbył się VIII Zlot Gwiaździsty do Kutna „Szlakami Walk nad Bzurą”. Organizatorzy, czyli PTTK Oddział w Kutnie oraz Bike Club Kutno zaplanowali rajd rowerowy którego celem było odwiedzenie miejsc pamięci związanych z kampanią wrześniową 1939r w miejscowościach: Orłów, Bielawy i Walewice. Znajdują się tam cmentarze z kwaterami żołnierskimi, przed którymi rowerzyści zapalili znicze i chwilą ciszy oddali hołd poległym.

Rajd rozpoczął się kilka minut po godzinie 10.00 na pl. Piłsudskiego w Kutnie. Każdy uczestnik posiadający przy sobie znicz, który był traktowany jako wpisowe, otrzymał okolicznościową przypinkę. Kilkunastoosobowa grupa, w której znaleźli się również goście z klubu w Przedczu, niemal bez wysiłku (wiatr w plecy) pokonała dystans do Orłowa. Na miejscowym cmentarzu oraz przy pomniku obok kościoła zapalono kilka zniczy, a przewodnik terenowy Bogumił Gołaszewski przybliżył wydarzenia, które miały tutaj miejsce w 1939 roku. Po chwili odpoczynku, wykonaniu zdjęć i obejrzeniu kościoła wycieczka ruszyła dalej w kierunku Bielaw.

Po drodze na chwilę zatrzymano się przed dworkiem w Borowie, w którym urodził się znany polski polityk narodowej demokracji, ekonomista i historyk, minister skarbu oraz dwukrotny premier II RP, autor reformy walutowej. Pogoda była co najmniej niepewna, dlatego bez zbędnej zwłoki turyści podążyli w dalszą drogę. Na cmentarzu w Bielawach, podobnie jak na Orłowskiej nekropolii uczczono pamięć poległych. Między mogiłami odnaleziono tablicę poświęconą patronowi tegorocznej edycji rajdu, czyli ppłk Tadeuszowi Mikke.

Tadeusz Mikke urodził się 21 czerwca 1896 w Warszawie, w rodzinie Karola i Kazimiery z Krauzów. Po ukończeniu w 1915 r. szkoły średniej w tymże roku został powołany do służby w armii rosyjskiej. W 1916 r. ukończył Oficerską Szkołę Kawalerii w Twerze i w stopniu podporucznika kawalerii (korneta) otrzymał przydział jako dowódca plutonu do ochotniczego Dywizjonu Ułanów Polskich w składzie Brygady Strzelców Polskich. Był jednym z organizatorów utworzenia 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Awansowany na stopień rotmistrza, walczył z Ukraińcami. W 1919 r. ukończył Oficerską Szkołę Kawalerii w Warszawie, a potem Aplikacyjną Szkołę Kawalerii w Saumur we Francji. Podczas wojny obronnej 1939 r. dowodził pułkiem m.in. w bitwie nad Bzurą. Poległ 12 września pod Ziewanicami koło Bielaw. Pośmiertnie został mianowany pułkownikiem. Został pochowany na cmentarzu w Bielawach. Stryj prawicowego polityka Janusza Korwin-Mikkego. (źródło: Wikipedia)

Z Bielaw rowerzyści udali się do Walewic, gdzie znajduje się cmentarz i pomnik upamiętniający ciężkie walki o wieś, folwark i pałac, które w nocy z 9 na 10 września 1939 stoczyła Wielkopolska Brygada Kawalerii. Znicze, chwila ciszy i pamiątkowe zdjęcia. Turyści przejechali przed pobliski pałac Walewskich, gdzie zorganizowano dłuższy odpoczynek. Był czas na kawę, można było kupić coś ciepłego do zjedzenia, zwiedzić teren pałacowy i porobić zdjęcia. Atmosfera wśród rajdowiczów była wyśmienita. Wymieniano się doświadczeniami, nawiązywano nowe znajomości, potwierdzano przejazd w książeczkach turystycznych. Flesze aparatów fotograficznych błyskały jak na gali oskarowej uwieczniając wszystkich razem jak i każdego z osobna...

Do pokonania zostało około 30km, jednak wiatr przestał sprzyjać rowerzystom, a wręcz utrudniał jazdę. W Sobocie grupa zwiedziła „zameczek” Zawiszów, park, gorzelnię i miejscowy gotycki kościół. Większość wycieczki po raz pierwszy miała okazję wejść do środka świątyni i była zdumiona bogactwem fresków i ornamentów. Droga pod wiatr była ciężka, tempo spadło do około 15km/h, ale przed godziną 16. grupa była z powrotem w Kutnie.

Podsumowując wycieczkę, należy uznać za sukces, że udało się zebrać fantastyczną grupę rowerzystów o zbliżonej kondycji, zainteresowanych zwiedzaniem obiektów turystycznych i opowieściami przewodnika. Na trasie było bezpiecznie dzięki łączności bezprzewodowej oraz umówionym sygnałom ostrzegawczym. Pogoda też wytrzymała, chociaż niektórzy przepowiadali deszcz. Zmęczeni przez wiatr i kilometry w nogach już planujemy kolejne rajdy.






Start Rajdu na pl. Piłsudskiego w Kutnie (fot. Purgatorius)



Przejazd peletonu w okolicy Krzyżanowa (fot. Purgatorius)



Przy pomniku w Sobocie (fot. Purgatorius)



Przed pomnikiem Grabskiego w Borowie (fot. Purgatorius)



Zapalenie zniczy na cmentarzu w Walewicach (fot. Purgatorius)



Przed pałacem w Walewicach (fot. Purgatorius)