Strona główna :: Dodaj do ulubionych :: Ustaw jako stronę startową :: Archiwum
      Menu główne

      Bike Club

      Odznaki kolarskie

      Panel użytkownika

Login:
Hasło:

Aby uzyskać login i hasło skontaktuj się z administratorem serwisu

      Zlot przodowników

      Centralny zlot TK

      Pielgrzymka rower.
      V Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna - PTTK Gostynin
    W ostatnią sobotę września członkowie BCK uczestniczyli w rajdzie rowerowym zorganizowanym przez PTTK Gostynin, tym samym dołączyli do V Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej szlakami odzyskanej sto lat temu niepodległości. Ogólnopolska akcja Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego rozpoczęła się w wielu miastach, miejscowościach i wioskach punktualnie o godzinie 10.00. Celem było zachęcenie wszystkich pokoleń do wspólnej wędrówki w dowolnej dyscyplinie kwalifikowanej do miejsc pamięci narodowej, szczególnie tych związanych z odzyskaniem niepodległości.

Na starcie pojawiło się około dwudziestu uczestników, głównie miejscowych, ale byli też przyjezdni z Gąbina i Płocka. Kutno reprezentowało trzech turystów. Po załatwieniu kwestii formalnych peleton wyruszył do miejscowości Gaśno, gdzie znajduje się pomnik z piaskowca upamiętniający bitwę stoczoną przez powstańców z oddziałem rosyjskim 12 marca 1863 roku. Jeden z uczestników przedstawił przebieg walk i opisał tragiczną śmierć 49 ludzi zepchniętych na bagna, skąd nie mieli możliwości ucieczki. Okoliczna ludność postawiła w miejscu tragedii drewniany krzyż. Po odzyskaniu niepodległości ustawiono kamień z pamiątkową tablicą. W czasie II wojny światowej hitlerowcy zniszczyli pomnik. Obecny pochodzi z 1998 roku i zawiera fragment wspomnianej tablicy. Został wykonany przez znanego nam z poprzednich rajdów mieszkańca Gostynina - Tadeusza Biniewicza.

Dalszą relację przedstawi jeden z uczestników:

Początkowo mieliśmy obawy, czy nie będzie zbyt zimno na rower, ale na szczęście słońce rozgrzało powietrze na tyle, że co niektórzy zaczęli zdejmować kurtki i swetry. Zrobiło się bardzo przyjemnie, tym bardziej, że dalsza droga prowadziła duktami leśnymi. W kompleksie Kraśnica odwiedziliśmy mogiłę pomordowanych mieszkańców Gostynina. Na tabliczce jest wymienionych 10 nazwisk ekshumowanych 22 kwietnia 1945 roku. Grób ma jednak znaczenie symboliczne, bo ofiar było kilkakrotnie więcej i nadal nie wszystkie miejsca pochówku są odnalezione.

Kolejnym celem wycieczki było miejsce spoczynku pracowników i pacjentów pobliskiego szpitala w Zalesiu. Miejsce jakby zapomniane, ale robi przerażające wrażenie. Pośród lasu drzew znajduje się las krzyży... Okupant niemiecki w ramach Akcji T4 polegającej na wymordowaniu ludzi umysłowo chorych wywiózł i stracił ponad 100 osób. Przy głównej bramie szpitala znajduje się obelisk poświęcony lekarzom i pielęgniarzom zamordowanym przez Niemców.

Po dużej porcji historii nadszedł czas na relaks w gospodarstwie agroturystycznym w Stanisławowie Skrzańskim. Gospodyni obiektu, pani Ewa Polańska okazała się bardzo ciekawą i serdeczną osobą, artystką, długoletnią działaczką PTTK, zdobywczynią Korony Gór Polski (28 szczytów), zapaloną podróżniczką i fotografką. Mogliśmy zwiedzić galerię jej prac (zdjęcia, haft krzyżykowy, pejzaże wykonywane metodą filcowania na sucho) i na żywo zobaczyć technikę wykonywania misternych obrazów. Więcej informacji o pani Ewie można znaleźć tutaj: http://ochota.pttk.pl/ewa_polanska. Organizator przygotował poczęstunek, było ognisko z kiełbaskami, pyszne ciasto i gorąca herbata.

Trudno było opuszczać tak przyjazne progi, ale czas gonił i trzeba było jechać dalej. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy mogile w Drzewcach, gdzie Naziści pochowali dziesięciu mieszkańców Gostynina zabitych 17 czerwca 1941 roku (w odwecie za zastrzelenie jednego Niemca). Kolejny krótki postój miał miejsce przy szosie prowadzącej ze Skrzan do Gostynina w miejscu znanym niegdyś jako „Trzy Sosny”. Z trzech drzew zachowało się jedno. Dukt leśny prowadzący w głąb lasu był kiedyś utwardzony przez Niemców macewami z gostynińskiego kirkutu i prowadził do warsztatów samochodowych. W tym miejscu znajdowała się jakaś infrastruktura, na pewno studnie głębinowe i utwardzony teren, dlatego po wkroczeniu armii rosyjskiej ten obszar został przez nią zajęty.

Rajd zakończył się w parku im. Józefa Piłsudskiego w Gostyninie. Liczniki rowerowe wskazywały pokonanie dystansu 20km. Wycieczka choć krótka, obfitowała w wiele atrakcji i ciekawych miejsc. Niestety większość z nich nie jest w żaden sposób oznakowana na mapach i w terenie. Po wycieczce postanowiłem nanieść mogiły i pomniki na OpenStreetMap, aby ułatwić miłośnikom historii i krajoznawcom eksplorację terenu. Zachęcam również skorzystania z zamieszczonego w nagłówku relacji zapisu śladu. Można go pobrać, wgrać do nawigacji i podążać trasą tej wycieczki.



GALERIA ZDJĘĆ



Fot.1 Uczestnicy wyciecieczki przy pomniku powstańców styczniowych w Gaśnie



Fot.2 Mogiła ofiar zbrodni niemieckiej pomordowanych i pogrzebanych w 1940 roku.



Fot.3 Pani Ewa Polańska (z lewej) opowiada zainteresowanym o swojej twórczości i osiągnięciach.



Fot.4 Zapalenie znicza na mogile w Drzewcach



Fot.5 Certyfikat Zarządu Głównego PTTK potwierdzający uczestnictwo Bike Club Kutno w V Międzypokoleniowej Sztafecie Turystycznej