Strona główna :: Dodaj do ulubionych :: Ustaw jako stronę startową :: Archiwum
      Menu główne

      Bike Club

      Odznaki kolarskie

      Panel użytkownika

Login:
Hasło:

Aby uzyskać login i hasło skontaktuj się z administratorem serwisu

      Zlot przodowników

      Centralny zlot TK

      Pielgrzymka rower.
      Trzyetapowy rajd rowerowy "Na Szlakach Niepodległości"
     W niedzielę 27 maja przy wyśmienitej pogodzie odbył się drugi etap rajdu „Na Szlakach Niepodległości” zorganizowany przez PTTK Oddział w Łowiczu. Na starcie o godzinie 10.00 zjawiło się około trzydziestu rowerzystów, w tym kilkuosobowa grupa z Kutna. Każdy uczestnik, który wpłacił wpisowe (3zł) otrzymał pamiątkowy metalowy znaczek. Komandor Adam Szymański po krótkim wprowadzeniu zarządził przejazd pod pomnik marsz. Piłsudskiego przy ul. Podrzecznej w Łowiczu (fot.2).

Przewodnik opowiedział ciekawą historię obiektu - który na pewien czas przekształcono na pomnik Adama Mickiewicza - oraz dwóch brązowych tablic z nazwiskami poległych pod wodzą Józefa Piłsudskiego w latach 1818-20. Tablice pochodzące z pomnika w Łyszkowicach zostały przypadkowo uratowane przed złomowaniem, ukryte, następnie umieszczone na tym pomniku w Łowiczu. Obecnie znajdują się z powrotem w Łyszkowicach.
Po oddaniu hołdu marszałkowi rowerzyści przejechali na łowicki Nowy Rynek do miejsca, gdzie stała szubienica, na której tracono powstańców 1863r. Fakt ten upamiętnia głaz narzutowy z tablicą, ustawiony w 70-tą rocznicę wydarzeń (fot.3).

Kolejnym punktem wycieczki było miejsce pochówku dwóch powstańców walczących w Puszczy Bolimowskiej i straconych w Łowiczu: Wincentego Bumszusa i Adolfa Szoppego - znajdujące się przy ul. Powstańców 1863. (fot.4) Pochówki próbowano ukryć i karano wszystkich, którzy próbowali je upamiętnić. Na szczęście mieszkańcy i świadkowie nie pozwolili na zapomnienie, za co nie raz spotykały ich szykany. Przed 1914 rokiem podczas remontu drogi znaleziono dwie trumny, które potajemnie wyjęto i złożono na cmentarzu Emaus w grobie innego zabitego powstańca pod Bolimowem.

Z Łowicza turyści udali się w sześćdziesięciokilometrową trasę. Przez Wygodę, Zawady, Seroki, Bobiecko i Seligów dojechali do Łyszkowic. Zatrzymali się przy pomniku z czasów wlak o niepodległość (fot.5), zobaczyli wspomniane wcześniej tablice z brązu, następnie pojechali do miejscowego kościoła, przy którym rośnie dąb posadzony przez mieszkańców Łyszkowic w 1918 roku (fot.6). Przewodnik pokazał też tzw „Podkowę”, znaną też jako „Mydlarnię” - budynek w którym znajdowały się zakłady farmaceutyczne, cukrownia zakłady chemiczne a nawet rafineria (fot.7).

Słońce zaczęło mocno operować, kiedy peleton wyruszył w dalszą drogę. Rowerzyści odwiedzili zrzutowisko cichociemnych w Czatolinie, na którym wylądował Jan Piwnik ps. „Ponury” (fot.8). Po dotarciu do Domaniewic rajdowicze udali się pod pomnik poległych w walkach o wolność ojczyzny w latach 1918-209 znajdujący się przy miejscowym kościele (fot.9) a następnie przez Skaratki i Lisewice Duże pojechali nad sztuczny zbiornik Rydwan (fot.10). Staw ma powierzchnię 80ha, powstał pod koniec XVI wieku i od początku służy do gospodarczego pozyskiwania ryb. Po krótkim odpoczynku peleton udał się w stronę Łowicza.

Na Starym Rynku w Łowiczu, przy murze otaczającym bazylikę katedralną stoi pomnik Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość (fot.11). Pomnik powstał w 1927 r. Obelisk zaprojektował znany wówczas architekt Stanisław Noakowski. Tuż obok niego zorganizowano okolicznościową plenerową wystawę zdjęć. Obiekt ten był ostatnim na dzisiejsze trasie, ale już za dwa tygodnie trzeci etap rajdu.

Rajd spodobał się uczestnikom, chociaż nie obyło się bez małej awarii ogumienia. Wymiana dętki poszła jednak bardzo sprawnie i po kilkunastu minutach można było kontynuować wycieczkę. Imprezy łowickie zawsze cieszą się uznaniem turystów, są dobrze zorganizowane i prowadzone. Adam Szymański - przewodnik i zarazem Prezes Oddziału PTTK w Łowiczu - dysponuje ogromną wiedzą krajoznawczą, którą chętnie się dzieli w przystępny sposób. Mamy nadzieję jeszcze niejeden raz uczestniczyć w łowickich wydarzeniach turystycznych.




Fot.1 Uczestnicy rajdu na miejscu zbiórki - Stary Rynek w Łowiczu. (fot. Katarzyna)



Fot.2 Pomnik poświęcony Józefowi Piłsudskiemu oraz żołnierzom 10 Pułku Piechoty, który stacjonował do II wojny światowej w pobliskich budynkach dawnego klasztoru dominikanów. Pomnik składał się z dwóch brył, na jednej zawisł medalion z podobizną Marszałka, a na drugim pamiątkowa tablica. Na początku lat 50-tych zdemontowano medalion i tablicę, które do dziś się nie odnalazły. W 1955 r. portret Piłsudskiego zastąpiła podobizna Adama Mickiewicza i na kilkadziesiąt lat obiekt stał się pomnikiem narodowego wieszcza. (fot. Bogumił)



Fot.3 Pomnik na Nowym Rynku w Łowiczu. Miejsce straceń powstańców 1863. (fot. Purgatorius)



Fot.4 Łowicz ul. Powstańców 1863. Pomnik stoi na miejscu drewnianego krzyża. Upamiętnia miejsce pochówku dwóch powstańców walczących w okolicach Bolimowa. Świadkowie opisują, że usilnie próbowano ukryć mogiłę i dotkliwie karano wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób chcieli przywrócić pamięć bohaterów. (fot. Purgatorius)



Fot.5 Łyszkowicki pomnik powstał w latach 1925-1930. Upamiętnia mieszkańców gminy, którzy polegli w walkach o granice Polski w latach 1918-1920. Składa się on z dwóch tablic zawierających 25 nazwisk. Tablice zaginęły w czasie II wojny światowej, znaleziono je na pomniku Józefa Piłsudskiego w Łowiczu. Staraniem miłośników historii Łyszkowic powróciły na dawne miejsce w 2013 roku. (fot. Purgatorius)



Fot.6 Uczestnicy rajdu przy dębie posadzonym w 1918 roku przez mieszkańców Łyszkowic w celu upamiętnienia odzyskania niepodległości. (fot. Katarzyna)



Fot.7 "CZTERECH WSPANIAŁYCH" - Ekipa Bike Club Kutno przed budynkiem tzw. mydlarni w Łyszkowicach. (fot. N)



Fot.8 Uczestnicy rajdu przy pomniku w Czatolinie upamiętniającym zrzut Jana Piwnika - Cichociemnego AK - który miał miejsce w nocy z 7 na 8 listopada 1941 roku. (fot. Katarzyna)



Fot.9 Uczestnicy rajdu przy pomniku poległych w walkach o wolność i niepodległość ojczyzny w latach 1918-20 w Domaniewicach



Fot.10 Ekipa BCK przy Rydwanie. Staw hodowlany ma 80ha powierzchni! (fot. Marek)



Fot.11 Ekipa z BCK na mecie rajdu przy pomniku "Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość" na Starym Rynku w Łowiczu. Od lewej: Marek, Tomek, Bogumił, Przemek. (fot. Purgatorius)