Strona główna :: Dodaj do ulubionych :: Ustaw jako stronę startową :: Archiwum
      Menu główne

      Bike Club

      Odznaki kolarskie

      Panel użytkownika

Login:
Hasło:

Aby uzyskać login i hasło skontaktuj się z administratorem serwisu

      Zlot przodowników

      Centralny zlot TK

      Pielgrzymka rower.
      Jubileusz 30-lecia Klubu Turystyki Kolarskiej "Szprycha"    
     Dzisiaj, 27.05.2017 odbył się rajd rowerowy z okazji 30-lecia Klubu Turystyki Kolarskiej „Szprycha” z Łowicza. Oczywiście nie omieszkaliśmy odwiedzić naszych znajomych „zza między”, pogratulować jubileuszu i życzyć dalszych sukcesów. Spotkaliśmy się z bardzo miłym przyjęciem, wszak znamy się od co najmniej kilku lat. Uczestniczyliśmy w wielu imprezach jedno i kilkudniowych, cenimy sobie przyjazną, typowo turystyczną atmosferę i profesjonalizm w przygotowywaniu wycieczek. Na starcie rajdu pojawiło się około setki rowerzystów, młodzieży i starszych w różnym wieku. Duża reprezentacja przyjechała ze Skierniewic (pozdrawiamy kol. Marka), były też osoby z Łodzi i Sochaczewa. Już na starcie otrzymaliśmy metalowe odznaki, okolicznościową pieczęć do kronik i pocztówkę z krótką historią KTK „Szprycha”. Prezes Klubu kol. Adam Szymański krótko powitał uczestników i wyruszyliśmy w trasę.

Pogoda na rower była znakomita. Trasa wiodła przez Strzelcew, Płaskocin do Sromowa. Pierwszy postój zaplanowano w Sromowie, przy miejscowym muzeum rodziny Brzozowskich. Muzeum zostało założone w 1972r. przez Juliusza Brzozowskiego, ludowego rzeźbiarza, twórcy kilkuset figur o tematyce historycznej ilustrujących życie dawnej i współczesnej wsi oraz o tematyce sakralnej. Większość figur jest ruchoma dzięki mechanizmom wymyślonym i wykonanym przez autora. W trzecim i w czwartym pawilonie znajduje się kolekcja pojazdów konnych z okolic Łowicza. Kto chciał mógł zwiedzić muzeum, pozostali pojechali dalej do wsi Boczki, gdzie zorganizowany był dłuższy postój. Miejsce to również zostało wybrane nieprzypadkowo. W 1849 w Boczkach urodził się Józef Chełmoński - malarz, reprezentant realizmu (najbardziej znane obrazy to: Babie lato, Bociany, Czwórka oraz liczne portrety). Z pierwotnie drewnianego dworku nie pozostał żaden ślad, na jego miejscu wybudowano obecny murowany, piętrowy budynek. Ciekawostką jest wykorzystanie belek starego doworku do budowy więźby dachowej nowego. W parku zorganizowano ognisko z kiełbaskami, można też było zwiedzić pobliski drewniany kościół pw. św. Rocha z 1761r. z unikatowym obrazem przedstawiającym Trójcę Świętą (fot). Czas szybko płynie w miłym towarzystwie i nie wiadomo kiedy nadeszła chwila powrotu. Na Starym Rynku w Łowiczu zameldowaliśmy się po godzinie 13.00. Komandor zapraszał na część oficjalną obchodów Jubileuszu o godz. 15.00, ale podjęliśmy decyzję o powrocie do Kutna.

Jeszcze krótka informacja o Jubilacie zamieszczona na pocztówce:
KTK Szprycha został założony przez grupę przewodników łowickich, miłośników regionu i wędrówek rowerowych. Działalność klubu jest realizowana poprzez organizację rajdów na rowerach i pieszych: Szlakiem Powstania Styczniowego Mogiły – Rawka, Na powitanie wiosny z uroczystym topieniem Marzanny, Święto Roweru w Łowiczu, Szlakiem 10 Pułku Piechoty, Szlakiem Cichociemnych – Żołnierzy Armii Krajowej i in. Członkowie klubu zwiedzili na rowerach całe polskie wybrzeże, Kresy, Podkarpacie i inne regiony Polski, brzegi rzek Rawki, Bzury, Mrogi, Wisły, Bugu. Odwiedzili też Skandynawię, Bornholm, Litwę i Ukrainę. W każdą niedzielę o godz. 11.00 spod gmachu Muzeum w Łowiczu wyruszają na wycieczki po regionie.


Fot.1 Start Rajdu na Starym Rynku w Łowiczu (fot. Purgatorius)



Fot.2 od lewej: Przemek, Tomek, Marek, Irek



Fot.3 Przed dworkiem w Boczkach (fot. Purgatorius)



Fot.5 Drewniany kaplica pw. św. Rocha w Boczkach (fot. Purgatorius)



Fot.4 Obraz przedstawiający Trójcę Świętą. Unikatowe przedstawienie graficzne skomplikowanego dogmatu teologicznego. (fot. Purgatorius)