Strona główna :: Dodaj do ulubionych :: Ustaw jako stronę startową :: Archiwum
      Menu główne

      Bike Club

      Odznaki kolarskie

      Panel użytkownika

Login:
Hasło:

Aby uzyskać login i hasło skontaktuj się z administratorem serwisu

      Zlot przodowników

      Centralny zlot TK

      Pielgrzymka rower.
      X Gwiaździsty Zlot do Kutna "Szlakami Walk nad Bzurą"
     Impreza rozpoczęła się o godzinie 10.00 przy fontannie na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie. Uczestnicy otrzymali buttony z wizerunkiem patrona imprezy: dowódcy I batalionu 37pp mjr Henryka Tomasza Reymana. Komandor Rajdu Tomasz Wieczorkowski otworzył imprezę i uczestnicy wyruszyli w trasę.

     Zamiarem organizatorów było pokazanie miejsc pamięci - również tych nie związanych z II wojną światową i kampanią wrześniową. Pierwszym celem wycieczki była mogiła żołnierza AK rozstrzelanego w lesie raciborowskim w 1945 roku przez żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego za odmowę współpracy z komunistycznym reżimem. Następnie w tym samym kompleksie leśnym turyści odwiedzili miejsce cudownego ocalenia powstańca styczniowego. Przewodnik terenowy Bogumił Gołaszewski opowiedział niesamowitą historię, jak to kozacy krążąc po polanie wokół drzewa nie widzieli klęczącego pod nim powstańca.

Kolejnym punktem Rajdu był cmentarz w Strzelcach gdzie odwiedzono dwie mogiły przy głównej alejce: powstańca styczniowego prof. Józefa Wabnera i weterana powstania 1863r. Wojciecha Folmana. Po zapaleniu zniczy rowerzyści udali się w dalszą drogę. W lesie strzeleckim w siedzibie Koła Łowieckiego „Sokół” zorganizowany został dłuższy odpoczynek. Dzięki uprzejmości komandora honorowego Zlotu Zygmunta Szadkowskiego urządzono poczęstunek z kiełbaskami z grila i gorącą herbatą. Niektórzy wykorzystali wolny czas na zbieranie grzybów, których jak się okazało w okolicznym lesie jest prawdziwy wysyp.

Po około dwóch godzinach relaksu przyszedł czas powrotu. Na cmentarzu w Głogowcu zapalono jeszcze trzy znicze przy pomniku poświęconym oficerom wojsk polskich pomordowanych w latach 1940 – 1983 w Katyniu, mogile żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku, oraz pomniku Polaków umęczonych w łagrach syberyjskich. Przy kościele Bogumił Gołaszewski opowiedział o kościołach gotyckich na naszym terenie.

Z Głogowca przez Michałów, Florek rowerzyści przejechali do Parku Wiosny Ludów w Kutnie. Chętni mogli zwiedzić Muzeum Bitwy nad Bzurą. Przy pomniku Obrońców Wolności Ojczyzny przeniesionym z parku Traugutta zapalono ostatni znicz. Około godziny 15:30 komandor Rajdu Tomasz Wieczorkowski podziękował uczestnikom za wspólną wyprawę i zakończył imprezę.


Galeria zdjęć:


Fot.1 Początek Rajdu, Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie. Padająca mżawka nie zachęcała do wyjazdu, ale dla tej grupy nie miało to znaczenia. (fot. Bogumił)



Fot.2 Uczestnicy rajdu przy "cudownym dębie" w lesie raciborowskim - miejscu niezwykłego ocalenia powstańca styczniowego. (fot. Purgatorius)



Fot.3 Uczestnicy rajdu przed siedzibą Koła Łowieckiego "Sokół" w lesie strzeleckim. Tutaj zorganizowano dłuższy postój i poczęstunek. (fot. Bogumił)



Fot.4 Zlotowicze przy Muzeum Bitwy nad Bzurą w parku Wiosny Ludów (fot. Purgatorius)



Fot.5 Pocztówka z X Gwiaździstego Zlotu do Kutna (wyk. Tomasz)