Strona główna :: Dodaj do ulubionych :: Ustaw jako stronę startową :: Archiwum
      Menu główne

      Bike Club

      Odznaki kolarskie

      Panel użytkownika

Login:
Hasło:

Aby uzyskać login i hasło skontaktuj się z administratorem serwisu

      Zlot przodowników

      Centralny zlot TK

      Pielgrzymka rower.
      XII Gwiaździsty Zlot do Kutna "Szlakami Walk nad Bzurą"
    W roku 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej w całej Polsce odbywa się wiele wydarzeń o charakterze patriotycznym. Miesiąc wrzesień szczególnie obfituje w uroczystości upamiętniające heroiczną walkę z niemieckim najeźdźcą. Jedna z większych bitew kampanii obronnej miała miejsce w naszych stronach, była to Bitwa nad Bzurą.

Trzy tygodnie temu, 7.09.2019r. odbył się inauguracyjny rajd pieszy promujący nową odznakę krajoznawczą „Szlakiem Bitwy nad Bzurą 1939 im. gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby” zorganizowany przez Oddział PTTK przy 7. batalionie kawalerii powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Autokar z turystami z Tomaszowa, Łodzi i Kutna odwiedził miejsca pamięci w Piątku, Łęczycy, Tumie i Kutnie.

W dniu dzisiejszym tj. 28.09.2019r. miała miejsce kolejna impreza turystyczna: XII Gwiaździsty Zlot do Kutna „Szlakami Walk nad Bzurą”. Organizatorami było PTTK Oddział w Kutnie i Klub Turystyki rowerowej Bike Club Kutno. Turyści z Kutna, Skierniewic, Żyrardowa i Warszawy pokonali trasę 48km odwiedzając cmentarze z mogiłami żołnierzy w Kutnie, Głogowcu, Mnichu i Oporowie. Dodatkowo zwiedzili Muzeum Bitwy nad Bzurą w Kutnie oraz zamek w Oporowie.

Zlot rozpoczął się o godzinie 9.00 na pl. Piłsudskiego w Kutnie, skąd kolumna przemieściła się na cmentarz parafialny. Na kwaterze wojskowej zapalono znicz i turyści udali się do Muzeum w Parku Wiosny Ludów, gdzie Przewodnik terenowy Bogumił Gołaszewski przybliżył uczestnikom działania wojenne sprzed 80 lat. Następnie peleton przejechał do Głogowca. Zapalono znicze przy mogile Powstańców Styczniowych 1863r koło kościoła oraz na miejscowym cmentarzu przy pomniku katyńskim, mogile z 1939 roku, oraz pomniku sybiraków.

Z Głogowca wycieczka przedostała się do lasu raciborowskiego pod Dąb Powstańca a następnie do Mnichu, gdzie zapalono kolejne dwa znicze. Stamtąd przejechano do Oporowa. Na miejscowym cmentarzu, w chwili gdy przewodnik mówił o poległym w bitwie nad Bzurą ppor. Franciszku Nentwigu (tu pochowanym), doszło do niespodziewanego spotkania z wnukiem rodzonej siostry Pana porucznika. Spotkany (Pan Piotr z Warszawy) podziękował za taką formę upamiętniania ofiary krwi żołnierzy walczących w Bitwie nad Bzurą. Krewny bohatera wyraził zgodę na wykorzystanie wizerunku ppor. Franciszka Nentwiga poległego 16 września 1939 roku w ataku na Kozłów Szlachecki na plakietce zlotowej jednej z przyszłych edycji. Pan Piotr zinteresował się relacjami z porzednich Gwiaździstych Zlotów i stwierdził, że będzie śledził kolejne. Wymieniono się kontaktami, a na pamiątkę spotkania Pan Piotr otrzymał tegoroczną plakietkę zlotową.

Po trudach podróży nadszedł czas na odpoczynek, który został zorganizowany przy stawach w Oporowie. Prezes Oddziału w Kutnie kol. Zygmunt Szadkowski ugościł turystów kiełbaskami z grila i gorącą herbatą. Po posiłku chętni mieli możliwość zwiedzenia zamku.

Zlot zakończył się w Kutnie około godziny 15.00. Grupa zwiedzająca zamek dotarła godzinę później. Podczas rajdu zweryfikowano i przyznano kilku osobom wspomniane na początku odznaki „Szlakiem Bitwy nad Bzurą 1939 im. gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby. Ta nowa odznaka cieszy się dużą popularnością wśród turystów. PTTK Oddział w Kutnie zweryfikował ich już kilkanaście. Odznaka ma kształt konturu mapy Polski z 1939 roku z mieczem i głownią zakończoną głową orła. Poniżej znajduje się plik z regulaminem tej odznaki.

Regulamin odznaki Bitwy nad Bzurą 1939 im gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby





GALERIA ZDJĘĆ



Fot.1 (Purgatorius) Grupa rajdowa na miejscu zbiórki. Uczestników niezbyt wielu, ale nie kłamiąc można powiedzieć, że impreza ma charakter ogólnopolski, gdyż są przedstawiciele ze Skierniewic, Żyrardowa a nawet Warszawy.



Fot.2 (Purgatorius) Park Wiosny Ludów - Mur Pamięci. Turyści spoza Kutna skorzystali z okazji by zwiedzić Muzeum Bitwy nad Bzurą.



Fot.3 (Purgatorius) Cmentarz w Głogowcu. Mogiła żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku.



Fot.4 (Purgatorius) Peleton dziarsko przemierza drogi i bezdroża. Trasa jest urozmaicona, prowadzi przez lasy, małe miejscowości i tereny otwarte. Pogoda sprzyja aktywnemu wypoczynkowi.



Fot.5 (Purgatorius) Cmentarz w Oporowie. Grób ppor. Franciszka Nentwiga



Fot.6 (Purgatorius) Grupa rajdowa w Oporowie.